Podpora Rekreácie a Športu

V bratislavských lesoch vytvárame ideálne prostredie na prechádzky, turistiku, beh, bicyklovanie, opekanie či inú formu oddychu v prírode.

Podporu rekreácie presadzujeme systematicky cez záväzné dokumenty, akými sú uznesenia mestského zastupiteľstva, Koncepcia rozvoja Mestských lesov, Zmluva o podpore rekreácie medzi Bratislavou a LESY SR apod.

Venujeme sa aj konkrétnym projektom ako príprava komplexnej opravy promenády na Železnej studničke, opravám asfaltových a lesných ciest, či znižovaniu počtu áut v lese.

Najväčšiu radosť nám robia paradoxne drobnosti, ktoré realizujeme priamo my. Či sa jedná o servisné cyklostojany, mólo na rybníku, drevenú vyhliadku, alebo premenu skládky dreva na rekreačné miesto. Drobné zásahy, ktoré robia lesopark krajším.

Iniciatíva Naše Karpaty
Mólo U Slivu
Jednoduchá drevená stavba s lavičkou na rybníku v malebnej časti lesoparku.
Iniciatíva Naše Karpaty
Servisné cyklostojany
Obsahujú pumpu na dofúkanie kolies pred výjazdom a sadu drobného náradia. Osadili sme ich pre vás na vstupoch do lesa, na Železnej studničke, Kamzíku a na Peknej ceste.
Iniciatíva Naše Karpaty
Oprava Železnej studničky
S myšlienkou opravy cesty, chodníkov a brehov rybníkov na Železnej studničke sme prišli v roku 2018. Postupne sme presvedčili verejnosť, úradníkov aj vedenie mesta a dnes už pracuje na projektovej dokumentácii. Finančne nákladná oprava centrálnej časti lesoparku sa tak pomaly približuje k realizácii.
Iniciatíva Naše Karpaty
Oprava ciest
V lesoparku sme presadili princíp prednostnej opravy ciest využívaných na cyklistiku. Väčšinu sa posledné roky podarilo komplexne zrekonštruovať, na opravu ešte čaká niekoľko posledných úsekov.
Iniciatíva Naše Karpaty
Bývalý sklad dreva pod Kamzíkom sme vyčistili od náletových drevín a množstva odpadu. Osadili sme lavice so sedením a postupne miesto pretvárame na oddychovú lúku.
Iniciatíva Naše Karpaty
Jednoduchá vyhliadka s výhľadom na les po kalamite a Devínsku kobylu.
Iniciatíva Naše Karpaty
Veľa energie venujeme komunikácii s lesníkmi, aby turistické a cyklistické trasy neboli poškodzované ťažbou dreva.
Iniciatíva Naše Karpaty
Besiedka Spariská
Tradičná lesoparková besiedka, symbol lesoparku s drevenou šindlovou strechou. Miesto sme jej vybrali pod starým dubom, na lúke s ohniskom hlbšie v lese nad Krasňanmi.
Iniciatíva Naše Karpaty
Náučný chodník
V lese Sitina nad Karlovou Vsou sme vytvorili rekreačné miesto s besiedkou, ohniskom a sedením.
Iniciatíva Naše Karpaty
Peší VS Cyklisti
Navrhujeme a presadzujeme riešenia konfliktných súbehov peších a cyklistických trás. Obchádzkové singletraily, spomaľovače cyklistov, značenie, oddelené pešie trasy.